info.vzayemodiya@gmail.com
+38 (067) 393-80-65

Житель Інтернету - хто Ти?

"...У мозку професора з'явилися рядки

"ушкоджений системний файл реальності.
перезавантажити всесвіт, ТАК\НІ?".
Бонхофф Майя К.

Віртуальна реальність, що формує віртуальний «світ», сприймається користувачем як реальний світ, з'являється ефект «присутності».

Це дуже цікавий феномен автоматичної «доробки» свідомістю недосконалого віртуального світу до рівня реальності. У цьому значенні віртуальна реальність являє собою засіб вивчення пізнавальних психічних процесів.

Цікавий також і той факт, що психіка людини здатна відбивати не тільки «об'єктивну реальність», як ми звикли це розуміти, але й відбивати БУДЬ-ЯКУ реальність, будь-яку сенсорну стимуляцію, підтвердження чого стало можливим недавно з появою відповідних технічних засобів.

Коли кіберпростір сприймається як продовження розуму - проміжний простір між «Я» й іншими - це широко відкриті двері для різного роду фантазій і реакцій переносу, які можу бути спроектовані на цей простір.

Чим же приваблює кіберпростір:

Анонімність - це важливий аспект розуміння кіберпростору. Із самих ранніх стадій формування структури цього простору, саме існування анонімності й постійна боротьба за його підтримку, не може не звернути на себе увагу.

Анонімність також може використовуватися як інструмент безкарного прояву сексуальних домагань або агресії стосовно інших людей. Це може проявлятися у формі розсилання електронних листів з образами або погрозами від чужого імені, або публічній образі кого-небудь у конференції або в інтерактивному спілкуванні. Повтор цих дій може приводити до формування стереотипу поведінки й у реальному житті, що негативно позначається на соціальній адаптації особистості.

Часто люди роблять у кіберпросторі речі, які по своїх моральних якостях здаються їм не зовсім прийнятними в реальному житті. Наприклад, відвідування серверів або конференцій, що містять порнографію; або подання себе особою іншої статі в інтерактивному обговоренні. У такому разі людина бажає гарантованої анонімності. Стає зрозуміло, чому будь-які спроби розроблювачів програм включити інформацію, що дозволяє хоча б побічно ідентифікувати користувача, знаходять різке негативне ставлення з боку цих користувачів під гаслом порушення приватного життя.

Регресія – зсунення на ранні стадії розвитку. «Люди, спілкуючись в Інтернеті, регресують. Це очевидно» - так починає свою статтю про регрес в Інтернеті англійський філолог Norman Holland. І далі розвиває свою думку, показуючи три основних ознаки регресивної поведінки в кіберпросторі:
• flame (балакучість)
• сексуальна заклопотаність
• нічим не обґрунтована надмірна щедрість і відкритість

Він простежує появу цих регрессій з реакцій переносу на комп'ютер - несвідомі фантазії про силу, домінування, секс, нарцистичному милуванні й батьківській любові. Основою регресії є тенденція людей до змішування понять людини й машини. У кіберпросторі люди несвідомо сприймають машини як живих людей й, у той же час, спілкуються й з людьми, як із чимсь меншим, ніж людина - у результаті зняття заборон на сексуальну й агресивну поведінку.

З першим аргументом важко не погодиться тому, хто хоча б раз читав безглузді розмови в листах, що відправляють групам користувачів, розтягнуті на багато місяців й залучають у своє коло всі нових і нових людей. Кіберпростір об’єднує в собі найвищі досягнення людського інтелекту й найбільш примітивні інстинкти людської особистості. Людина завжди шукала нові способи самовираження й спілкування з іншими людьми, і в кіберпросторі він знайшов одну з таких можливостей, де можна бути тим, ким хочеться, і проявляти свої емоції без контролю з боку зовнішнього спостерігача.

Сексуальність. Для розуміння сексуальної сторони кіберпростору необхідно простежити динаміку стосунків людини до комп'ютерів. До широкого розповсюдження комп'ютерів у людини були лише продовження його тіла - машина, човен, пістолет. З появою персональних комп'ютерів людина одержала й продовження свого розуму. І тут люди продовжили грати в стару гру «Мій більше чим твій» - мій жорсткий диск більше, мій процесор швидше або новіше, і т.д. У психоаналітичних термінах - це фаллічні фантазії, і не дивно, що чоловіки й жінки сприймають комп'ютери по-різному. Жінки, на відміну від чоловіків, як правило сприймають комп'ютери просто як інструмент, подібно пилососу або мікрохвильовій печі.

Ідентифікація. Однією з унікальних особливостей кіберпростору є можливість поексперементувати із самоототожненням. У багатьох ситуаціях - кімнатах спілкування, рольових іграх - людина може вибрати будь-яке ім'я, манеру поведінки й навіть стать. Люди, з якими він буде вступати у взаємини, будуть сприймати його через слова й дії, чинені відповідно до обраного типу.

Зміна статі. Мишко уперше зустрів Світлану у віртуальній кімнаті спілкування. Він був старшокурсником університету, вона вчилася на молодшому курсі в іншому городі. Вони довідалися дуже багато чого друг про друга, листуючись по електронній пошті. Через час, він відчув, що ця людина йому дуже близька. Можливо, думав він, я закоханий у неї. Коли після наполегливих вимог, йому вдалося вмовити її дати свій телефон, істина, що відкрилася стала для нього повною несподіванкою. Світлана виявилася чоловіком 50 років». Знайомо? Це, безумовно, не одиничний випадок, і кожний, хто відвідував подібні кімнати спілкування або вів активну переписку з незнайомими людьми, напевно стикався із проблемою Мишка.

Зміна статі в кіберпросторі приваблює частіше чоловіків, ніж жінок. Існує кілька варіантів пояснення подібного феномена:
• У силу тиску культурних стереотипів, чоловікам буває сутужніше визнати в собі те, що в суспільстві називають «жіночими» властивостями. Ці чоловіки впевнені в анонімності свого перебування в кіберпросторі, що дозволяє їм виявити свою «жіночу» сторону особистості, що у реальному житті вони змушені приховувати.
• Адаптація в кіберпросторі в жіночій ролі може проходить легше, ніж у чоловічий за рахунок більшої уваги з боку чоловічої половини учасників обговорень. Людина може навіть відчути, що він може впливати на учасників обговорення, використовуючи специфічні «жіночі» засоби.
• Деякі чоловіки використовують можливість побувати у жіночій ролі для дослідження стосунків чоловік/жінка й пробують себе в спілкуванні з іншими чоловіками, намагаючись розібратися в почуттях жінки. Вони сподіваються подібним способом поліпшити свої стосунки з жінками.
• У деяких інтерактивних іграх вигідніше виступати в ролі жінки для одержання психологічних переваг при зустрічі з іншими учасниками гри.
• Виступаючи під маскою жінки, чоловіки, що шукають інтимності й романтики в інших чоловіків, можуть виявляти свої свідомі або несвідомі гомосексуальні почуття.

Здорові відносини з іншими людьми в кіберпросторі це ті, де ми розуміємо, що наше сприйняття інших людей не завжди об'єктивне. Інші люди - це інші люди, а не продовження наших переконань або примари в нашому комп'ютері.

Залежність від кіберпростору (інтернет-аддікція).

Деякі люди проводять у кіберпросторі стільки часу, що це йде на шкоду їх особистому й/або професійному життю. Проблема залежності від кіберпростору є, на сьогоднішній день, найбільш важливою із всіх психологічних аспектів взаємодії людини й комп'ютера. Коли говорять про дану залежність, у нею включають широке коло різних типів поведінки й проблем з контролем імпульсів. Визнаний авторитет у цій області Kimberly Young з Пітсбургського університету виділяє п'ять основних категорій цієї залежності:

1. Кіберсексуальна. Залежність від інтерактивних кімнат спілкування для «дорослих» або від кіберпорнографії.

Доступність порнографічних серверів і кімнат спілкування на сексуальні теми є важливою частиною проблеми. Доступність цих секс-матеріалів може легко викликати виникнення моделей поведінки, використовуваних для сексуального задоволення.

Кіберсекс пропонує анонімну обстановку, що дозволяє відмовитися від повсякденних знайомих форм сексуального спілкування й спробувати виявити свої приховані або придушувати фантазії без страху бути покараними. У будь-яку годину дня й ночі користувач у кіберпросторі може відшукати бажаного кіберпартнера й спробувати реалізувати з ним будь-які фантазії, які він тільки може уявити. Нецензуєма сексуальна розмаїтість кіберпростору дає допитливим людям можливість одержати задоволення й досліджувати свої сховані або придушувати фантазії. Воно викликає почуття контролю над змістом, тоном і природою сексуальних експериментів. Жінка може в будь-яку хвилину перемінити кіберкоханця, якщо він її чимось не влаштовує. Чоловік може вийти з кіберпростору, як тільки одержить задоволення, не витрачаючи час на прощання, або жінка може зайти під іншим ім'ям і почати новий паралельний кіберсексуальний акт із іншим партнером.

Збудження пов'язано з можливістю вільно дослідити людську сексуальність у кіберпросторі. Виконання прихованих бажань у процесі кіберсексу може служити сильною наживкою для повторення цих дій й у майбутньому. Можливість вийти за рамки й спробувати реалізувати свої фантазії, перетворює кіберсекс у захоплюючу дію.

Стать має значний вплив на сприйняття чоловіками й жінками кіберсексу. Жінки вибирають кіберсекс, тому що він приховує їхню фізичну зовнішність і надає їм безпечний спосіб сконцентруватися на своїй сексуальності. Чоловіки вибирають кіберсекс, тому що він дозволяє уникнути тривоги, що може лежати в основі проблем з передчасної еякуляціей або імпотенцією, а також приховує зовнішні недоліки, через які вони почувають себе непевно в сексі - випадання волосся, розмір пенісу або зайва вага.

2. Кіберстосунки. Залежність від дружніх стосунків, зав'язаних у кімнатах спілкування, інтерактивних іграх і конференціях, що заміняє реальних друзів і сім'ю.

Це досить новий, але активно, поширюючийся в останні роки тип залежності в кіберпросторі за рахунок росту популярності віртуальних казино, аукціонів і брокерських контор, що працюють у режимі реального часу.

З появою Інтернету ми тепер маємо миттєвий доступ до сотень сайтів віртуальних казино, вебсторінок із самою останньою біржовою інформацією й до сітьових магазинів, де можна знайти практично будь-яку річ доступну у звичайному продажі. Така доступність робить Інтернет дуже привабливим для азартних ігор і покупок у будь-яку годину дня й ночі.

3. Надмірна сітьова включенність. Містить у собі залучення в азартні мережні ігри, залежність від інтерактивних аукціонів і нав'язливий стан торгівлі через сітку.

4. Інформаційне перевантаження. Надмірна включенність у відвідування вебсайтів і пошук по базах даних.

5. Комп'ютерна залежність. Нав'язливі стани в комп'ютерних іграх або в програмуванні, в основному серед дітей і підлітків.

Симптоми інтернет залежності

Установлено наступні симптоми інтернет залежності, які можна розділити на дві групи: - психічні; - соматичні;

До психічних ознак належать:
• поява почуття радості, ейфорії при контакті з комп'ютером або навіть при очікуванні («передчутті») контакту;
• відсутність контролю за часом взаємодії з комп'ютером;
• бажання збільшувати час взаємодії («дозу») з комп'ютером;
• поява почуття роздратування, гнівливості, або пригноблення, порожнечі, депресії при відсутності контакту з комп'ютером;
• використання комп'ютера для зняття внутрішнього напруження, тривоги, депресії;
• виникнення проблем у взаєминах з батьками, у школі або на роботі;

До соматичних ознак належать:
• сухість очей;
• запори;
• відсутність апетиту;
• неохайність;

Виникнення Інтернет-аддікції не підпорядковується закономірностям формування залежностей, виведеним на підставі спостережень за курцями, наркоманами, алкоголіками або патологічними гравцями: якщо для формування традиційних видів залежностей потрібні роки, то для Інтернет-залежності цей строк різко скорочується: за даними К.Янг, 25% аддиктів набули залежність протягом напівроку після початку роботи в Інтернеті, 58% - протягом другого півріччя, а 17% - незабаром по закінченні року. Крім того, якщо довгострокові наслідки залежності від алкоголю або наркотиків добре вивчені, то стосовно до Інтернет-аддикції відсутня можливість довгострокового спостереження.

Так що ж приводить у чати (а не варто забувати, що назва походить від англійського chat - бовтати, тріпатися) користувачів Інтернет?
• Проводження часу. Цей привід найбільш характерний для тих, хто користується Інтернет у силу виробничої необхідності.
• Психологічна розрядка, скидання емоційної напруги.
• Спосіб реалізації фантазій зі зворотним зв'язком, у т.ч. можливість створювати образи «Я», відмінні від реального, своєрідне самоствердження.
• Пошук нових співрозмовників, що задовольняють практично будь-яким критеріям.
• Розширення кола спілкування.
• Можливість анонімних соціальних інтеракцій.

Ті, для яких віртуальне життя стає більш значимим, ніж реальне, хто вживається в створений образ і перестає відрізняти його від Я-реального, - і є потенційні інтернет-аддікти.

Висновки

Таким чином, кіберпростір надає додаткові можливості в реалізації деяких аспектів особистості, більш простим для неї способом, чим може надати людині повсякденне життя. Зміна статі в сітьових іграх і спілкуванні один із прикладів подібної можливості. Варто очікувати, що у зв'язку зі швидким розвитком технологій, у найскорішому часі психологам (і в першу чергу тим, які займаються проблемами підліткового віку) доведеться приділяти більше увагу специфічним питанням, пов'язаним з поведінкою людини в кіберпросторі.

З погляду медицини все це зовсім нешкідливо доти, поки не загрожує здоров'ю фізичному або психічному. Тому що «посередником» у даній грі є комп'ютер, те можливі несприятливі наслідки для фізичного здоров'я припустити легко: тривале сидіння за монітором може спричинити сухість в очах, проблеми із зором, головні болі; тривале сидіння як таке - більше навантаження для хребта й часто приводить до болів у спині, порушенням постаті; інтенсивне управління мишкою, джойстиком або клавіатурою приводить до зайвої напруги в м'язах кисті й передпліччя й, як наслідок, до тунельній поразці в окремих м'язах і нервових стовбурах рук – «синдром карпального каналу».

У будь-якому суспільстві перебувають люди, що вибирають «тікати» від проблем. Ті, хто як такий спосіб вибирає алкоголь ми називаємо алкоголіками, наркотики - наркоманами, роботу - трудоголіками, азартні ігри - патологічними гемблерами, Інтернет - інтернет-залежними, кибераддиктами й так далі.

Час, проведений в Інтернет, не робить людину сильніше й успішніше в реальному житті. Тому, «зринаючи» з віртуального миру в реальний він зазнає дискомфорт, відчуває себе маленьким, слабкім й беззахисним в агресивному середовищі. І бажає якомога швидше повернутися туди, де він переможець.

Залежність від Інтернету - реально існуючий феномен. Для того, щоб вважати його захворюванням, у цей час недостатно клінічних даних.

Якщо Інтернет-аддикція буде згодом визнана захворюванням (у якості, наприклад, т.зв. «кіберозладу»), то число страждаючих від нього буде істотно менше, ніж це представляється зараз. Поширення симптоматики зручні на даний момент фахівцям із психічного здоров'я й дослідників цього феномена.

Ряд ефектів, що вважаються проявами феномена залежності від Інтернету, приблизно можуть одержати альтернативне пояснення - наприклад, у рамках психологічної концепції «потоку».

Інтернет-залежність є одним зі способів аддиктивної реалізації, характерної для осіб, що мають певні особистісні особливості, що сприяють формуванню властиво аддиктивної особистості, або аддиктивній реалізації за допомогою Інтернет у вже сформованого аддикта.

За проявами залежності від Інтернету нерідко ховаються інші аддикції або психічні відхилення. Залежні від Інтернету користувачі мають потребу у кваліфікованій психотерапевтичній допомозі.

Тест - опросник для встановлення залежності від комп'ютерних ігор, Інтернету

Для встановлення комп'ютерної залежності від комп'ютерних й інтернет–ігор пропонується серія питань-тверджень, опитувані повинні відповісти, вірно чи ні ствердження.
1. Ви випробовуєте ейфорію, гарний настрій коли граєте в комп'ютерні ігри?
2. Останнім часом потрібно усе більше й більше часу, щоб досягти цього стану?
3. У вас трапляється почуття спустошеності, дурний настрій або дратівливість, коли ви не можете пограти за комп'ютером?
4. У вас є болю в зап'ястях?
5. Ви пропускали зустріч із ким-небудь через те, що були зайняті комп'ютерними іграми (нетермінові справи)?
6. Ви проводите 3 ч і більше в день в Інтернеті?
7. Ви заходите на чати, переглядаєте сайти, які не стосуються вашій основній діяльності за комп'ютером? Граючи, ви пропускали прийом їжі (сніданок, обід або вечеря)?
8. Вам легше спілкуватися з людьми через Інтернет, ніж віч-на-віч?
9. Ваші друзі або родичі говорили вам, що ви неймовірну кількість часу сидите в Інтернеті або за комп'ютерними іграми? Ви регулярно завантажуєте порнографічні матеріали з Інтернету?
10. Ви відзначаєте погіршення в навчанні або зменшення знань по основній роботі? У вас були невдалі спроби обмежити час роботи за комп'ютером?
11. Ви відчуваєте оніміння в мізинці під час роботи за комп'ютером? Ви говорили іншим, що проводите за комп'ютерними іграми небагато часу, хоча це не так?
12. Ви відзначаєте регулярні болі в спині (частіше ніж 1 раз у тиждень)?
13. Останнім часом вас непокоїть сухість очей?
14. Останнім часом у вас було сильне бажання грати?
15. Для того щоб більше побути в Інтернеті, ви припиняли митися, чистити зуби або голитися?
16. Відтоді, як ви використовуєте Інтернет або граєте в комп'ютерні ігри, у вас з'явилися порушення сну: довге засипання, безсоння, неспокійний сон?

Навіть при одній позитивній відповіді варто задуматися, 25% і більше позитивних відповідей говорять про комп'ютерну залежність.

Джерела

1. Арестова О.Н., Бабанин Л.Н, Войскунский А.Е. (1996). Коммуникация в компьютер ных сетях: психологические детерминанты и последствия / Вестник Московск. Ун-та. Серия 14. психология, № 4, с. 14-20.
2. Бабаева Ю.Д., Войскунский А.Е. (1998). Психологические последствия информатизации / Психологический журнал, т. 19, № 1, с. 89-100.
3. Беляева А.В., Коул М, (1991). Компьютерно-опосредствованная совместная деятельность и проблема психического развития / Психологический журнал, т. 12, № 2, с. 145-152.
4. Войскунский А.Е. (1987). Научная коммуникация в условиях автоматизации / Психологические проблемы автоматизации научно-исследовательских работ / Под ред. М.Г.Ярошевского и О.К.Тихомирова. - М.: Наука, с. 139-158.
5. Войскунский А.Е. (1991). Речевая деятельность в ходе компьютерных конференций / Вопросы психологии, № б, с. 142-147.
6. Залесский П., Спектор М. (1999). Сколько нас? Какие мы? Портрет российской Интернет-аудитории / Мир Internet, № 7-8, с. 42-44.
7. Землянова Л.М. (1995). Современная американская коммуникативистика. - М.: Изд-во МГУ.
8. Тейяр де Шарден П. (1987). Феномен человека. - М.: Наука.
9. Тихомиров O.K., Бабаева Ю.Д., Войскунский А.Е. (1986). Общение, опосредствованное компьютером / Вестник Московск. ун-та. Серия 14, Психология. № 3, с. 31-42.

 

 

автор: Наталя Заїкіна

Анонс тренінгів

Нема подій

Наші фахівці: