info.vzayemodiya@gmail.com
+38 (067) 393-80-65

Гендер в рекламі

Не змогла встояти від придбання книжки з веселою інтригуючою назвою «Жінки не вміють паркуватися, чоловіки - пакуватися » Джеффа Роллса. Формування стереотипів в нашому житті мені цікаво як психологу давно. З одного боку, опора на стереотипи може полегшити життя, з іншого - ставить певні рамки, межі, які заважають творчості. Автор уже в передмові запропонував поміркувати над однією загадковою історією, яку Роллс пропонує студентам, які вивчають психологію і за його висновками, лише 25% з них давали правильну відповідь.

Одного разу, коли батько віз сина до школи, їх машина зіткнулася з іншою машиною. Батько загинув на місці, а хлопчика доставили у відділення екстреної хірургії. Коли хірург увійшов в операційну, він глянув на обличчя хлопчика і вигукнув: «Боже, це мій син ! » Як таке могло статися?

А ви знаєте відповідь ? Якщо ні, ви також проявили упередженість. Правильна відповідь: хірургом була мати хлопчика.

Стереотипи так міцно в нас осідають, що не можуть відображатися у нашій роботі або творчості. І реклама - один з найбільш яскравих підтверджень.

Здавна, функція реклами в суспільстві - це не тільки інформування людей про товар або послугу. Це спроба схилити вибір у бік передбачуваного товару. Одним з напрямків аналізу ефективності рекламного впливу є дослідження ідентифікакціі глядача з героями рекламного повідомлення. Висока схильність до ідентифікації (тобто, схильність до неусвідомлюваного наслідування героя рекламного повідомлення ) дозволяє зробити висновок, що глядач з більшою ймовірністю повторить відповідний поведінковий патерн (сценарій ) і придбає рекламований товар або послугу. З якими образами ідентифікуються жителі міста, в якому я живу? Про що говорить реклама, куди вона спрямовує думки і устремління споживачів?

Моя перша зупинка була біля торгового центру « Україна » - одне з найпопулярніших і часто відвідуваних місць для любителів shopping. Фасад будинку прикрашають два рекламних плаката. З лівого боку - це реклама банку, який, за їх власним висловом, орієнтований на малий і середній бізнес. Представляти малий і середній бізнес доручено чоловікові, хоча мої власні спостереження показують, що в малому і середньому бізнесі більше зайняті жінки. Але, якщо вірити рекламі - успішність - це суто чоловіча характеристика.

З правого боку - реклама ювелірного заводу, і споживач даного товару позначений - жінка. Складові жіночого щастя - зовнішня привабливість, сексуальність, плюс блиск, коштовності... Дівчина на зображенні досить мила, але прикрас на ній забагато. В роті у неї теж є золота штучка - чи то від жадібності, чи то від того, щоб менше говорила, такий був креатив у рекламників.

Ось і виходить з ідентифікацією: якщо в бізнес - це чоловіки, якщо блиск, ледарство - жінки.

Неможливо заперечувати той факт, що всі люди, що працюють в мас-медіа мають серйозний вплив на суспільну культуру. Вплив тягне за собою відповідальність. Соціальна відповідальність бізнесу в 90-х роках була визнана однією з основ концепції сталого розвитку людства, яка зараз є глобальним мега-трендом і головною стратегією розвитку людства в XXI столітті.

Чи відчувають свою соціальну відповідальність творці реклами ?

Дивлячись на один з біл-бордів, що розмістився всього в трьох зупинках від описуваного торгового центру, можна з упевненістю сказати: ні, не відчувають. Миттю кинутий погляд зафіксував оголену жінку в призовної позі. Розглянувши уважніше картинку, побачила - ні, все-таки вона одягнена. Але зовсім невипадково тон сукні збігається з тоном шкіри. Я думаю, творці реклами саме такий ефект і збиралися провести. Вивчаючи людську природу можна спрогнозувати реакції, поведінку людей. Так, психологія, сама того не підозрюючи стала на озброєнні у творців реклами. Сьогодні не потрібно бути психологом, щоб розуміти, споживчу поведінку людей часто є наслідком їх несвідомих мотивів, таких як сексуальні потяги (З. Фрейд ), прагнення до самореалізації (К. Юнг ), прагнення до досконалості, подолання почуття неповноцінності (А. Адлер ), потреба в любові, дружбі, безпеки (Е.Фрей ). Ці та інші теорії впливали на дослідження мотивації, споживчої поведінки, але більш за все ці теорії вплинули на рекламу. У сфері реклами активно експлуатуються і тиражуються теми пов'язані з перевагою і втечею від самотності, потреби в любові і почутті безпеки.

Словосполучення «соціальна відповідальність бізнесу» - не просто модне формулювання. Сучасне життя тестує бізнес на збалансованність.

Згадалося інше словосполучення - «мирний атом ». На перший погляд, наслідки від дискримінаційної реклами не так руйнівні. Але це лише на перший погляд. Ідея, образ, слоган - це те, що формує свідомість. І якщо я доросла людина зможу критично сприймати інформацію, то мої діти, мої онуки беззахисні перед нею.

Залишається вірити в прогресивне мислення ?

Анонс тренінгів

Нема подій

Може бути цікаво:

Наші фахівці: